5. October 2011, 08:48

Akcie Dexia banky napriek problémom rástli

Zaradené v kategórii: Bankové spravodajstvo | pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Francúzsko-belgická banka Dexia už za finančnej krízy v roku 2008 získala od Francúzska, Belgicka, Luxemburska a kľúčových akcionárov 6,4 miliardy eur. Potom bola nútená k úsporám a odpredaju aktivít vrátane slovenskej pobočky, ktorú kúpila česko-slovenská investičná spoločnosť Penta Investments. Slovenská banka Dexia teda nemá žiadne majetkové prepojenie na uvedenú banku v problémoch a slovenskí klienti Dexie sa nemusia o svoje vklady obávať. Zašlo to tak ďaleko, že Penta sa rozhodla od roku 2012 premenovať banku, aby sa jasne odlíšila od pôvodnej Dexie.

Akcie francúzsko-belgickej Dexie dnes napriek problémom začali obchodovanie rastom o takmer desať percent vďaka správam, že pre ňu vlády Francúzska a Belgicka pripravujú záchranný plán. Dočasný belgický premiér Yves Leterme dnes pripustil aj znárodnenie belgických bankových operácií problémovej banky ako jednu z možností jej záchrany.

“Jednou z možností na posilnenie Dexia Bank Belgium je, v určitom okamihu, zabezpečenie, že ju prevezme vláda,” uviedol Leterme v rozhovore pre belgickú rozhlasovú stanicu Radio 1. Dodal, že garancie, ktoré plánuje Belgicko banke poskytnúť, nepredstavujú pre krajinu riziko. Prípadné znárodnenie by síce ovplyvnilo verejný dlh krajiny, rast by však bol nízky.

Guvernér francúzskej centrálnej banky Christian Noyer potom v inom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 dodal, že francúzske banky sú v dobrom stave a centrálne banky Francúzska a Belgicka zabezpečia, aby Dexia mala dostatok likvidity. “Požičiame Dexia toľko, koľko bude potrebné,” povedal. Nazval tiež za prehnané a nepresné špekulácie, že podpora banky by ohrozila úverový rating Francúzska, ktorý je na najvyššej úrovni AAA.

Francúzsky minister financií Francois Baroin potom dodal, že riešenie situácie banky by sa malo nájsť do štvrtka. On sám považuje za najspoľahlivejšej to riešenie, do ktorého by boli zahrnuté francúzskej banky Caisse des Dépôts a Banque Postale.

Dexia sa ako prvá banka v Európe dostala do vážnych ťažkostí kvôli gréckej dlhovej kríze. Spoločnosť je nadpriemerne zaťažená úvermi v Grécku, ktoré majú hodnotu 4,8 miliárd eur, z toho 3,8 miliárd eur v silne znehodnotených štátnych dlhopisoch. Analytici odhadujú, že Dexia by potrebovala na splnenie nových globálnych pravidiel kapitálovej primeranosti dodatočný kapitál päť miliárd eur.

Komentáre

You must be logged in to post a comment.