8. November 2012, 17:53

Banková únia tento rok nevznikne

Zaradené v kategórii: Bankové spravodajstvo | pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Lídri Európskej únie (EÚ) sa na októbrovom summite dohodli, že právne otázky spojené s vytvorením jednotného bankového dozoru nad bankami eurozóny sa doriešia do konca roka 2012 a samotný plán by sa realizoval až v priebehu budúceho roka.

Prezident EÚ Herman Van Rompuy oznámil, že bankový dozor by mal začať fungovať v roku 2013. Spoločný dohľad by sa týkal predovšetkým krajín eurozóny, no v prípade záujmu by sa k nemu mohli pridať aj ostatné krajiny. Reálne fungujúci jednotný bankový dohľad nad viac ako 6 000 bankami je podmienkou priamej rekapitalizácie problémových európsky bánk záchranným fondom eurozóny. Dôležité je to najmä pre krajiny ako Španielsko a Írsko.

Novovzniknutá banková únia by mala mať tri hlavné funkcie – spoločná regulácia bánk eurozóny, spoločné poistenie vkladov a záchranný fond pre prípad krachu pre ekonomiku významných bánk. Zatiaľ však nie je jasné, odkiaľ by sa potrebné finančné prostriedky vzali. Krajinám nepatriacim do eurozóny, ako napríklad Česko, stále nie je jasné, ako by dohľad fungoval nad ich bankami, ktoré majú svoje materské banky v eurozóne. Mnohí kritici bankovej únie navyše tvrdia, že takýto záchranný fond by mohol podporiť morálny hazard bankárov.

Konkrétne návrhy týkajúce sa regulácie sú už pripravené, no otázky poistenia vkladov a záchranného fondu sú stále otvorené. Krajiny nepatriace do eurozóny žiadajú, aby sa o všetkom rozhodovalo spoločne. Taktiež očakávajú záruky, že vzniknutá banková únia nespôsobí destabilizáciu ich finančných sektorov. Európska centrálna banka by mala sledovaním väčšiny finančných ústavou poveriť národné regulátory, no s právom kedykoľvek zasiahnuť. Októbrový zraz nepriniesol žiadne definitívne rozhodnutia. Jasnejšie by však v tejto otázke malo byť už v decembri po hlavnej schôdzi.

Komentáre

You must be logged in to post a comment.