27. October 2011, 10:29

Zavri oči a pomôž banke?

Zaradené v kategórii: Ekonomika | pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Juraj Javorský, zástupca šefrédaktora SME, napísal zámerne provokatívny článok Zavri oči a pomôž banke (vyšiel v tlačenej verzii SME, alebo je prístupný online pre používateľov Piana) o tom, prečo podporovať záchranu bánk. Ja som sa vyprovokovať nechal…

Hneď na začiatku volá po „roztiahnutí obzorov za detské pieskovisko“, avšak sám má pohľad obmedzený na pieskovisko publicistu. Ako papagáj opakuje argumenty predstaviteľov Európskej únie, pričom odsúva morálny rozmer, sebecké záujmy jednotlivých štátov eurozóny a skutočnú podstatu problému až na druhé a nižšie miesta.

Banky vraj nie sú firmy ako každé iné… Pravda, po dnešku už určite nie. Na problém rekapitalizácie bánk (ostatne ako u všetkých politík) by sa malo hľadieť z pohľadu výsledku, nie z pohľadu zámeru. Problém totiž tkvie vo vlastnosti, ktorú majú banky so všetkými ostatnými firmami spoločnú – jediným zreteľom je zisk.

Ak akceptujete tvrdenie, že banky sú tu kvôli zisku a blaho krajín majú na háku, dojde vám, že dôsledky včerajšieho rozhodnutia sú oveľa nedoziernejšie ako protesty v Aténach, či inde – k tým totiž príde aj tak. Dnešnou záchranou bánk sme vytvorili najbezpečnejší biznis na svete a bankárom sme dali absolútnu voľnú ruku. Ak v tomto momente niekto nájde dôvod, prečo by banky po „odznení“ krízy nemali investovať do ešte rizikovejších aktív, zaslúži si Nobelovu cenu. Najväčší zisk sa totiž skrýva v najrizikovejších investíciách, lenže riziko (minimálne to dlhodobé) sa dnešným dňom zmazalo z parametrov rozhodovania bánk.

Zároveň sme odstránili akúkoľvek kontrolu bánk zákazníkmi. Ľuďom sme povedali, že je úplne jedno, do ktorej banky si svoje peniaze vložia, že by mali ísť tam, kde im najviac nasľubujú. Ak to nevýjde, my všetci to zatiahneme. V podstate by ratingové agentúry mali všetkým európskym bankám pridať najvyššie ratingy. Zároveň by však mali znížiť ratingy všetkých štátov eurozóny.

Pri obhajobe pôžičiek (a dlhov) – „Keby na svete neexistovali pôžičky (a teda aj dlhy), žili by sme v spoločenskom zriadení, aké teraz požadujú protestujúci z Wall Street a o aké sme sa tu doma pokúšali štyridsať rokov.” – autorovi ušlo, že samotná podstata pôžičky a jej užitočnosť vôbec nie je témou. Témou je požičiavanie požičaného, požičiava niekto, kto sám nemá. A že celá eurozóna teraz nemá… O tom kapitalizmus nie je!

Ak niekto naozaj chápe podstatu pôžičky, katastrofické scenáre o svete, v ktorom by nefungovali banky, by ho nenapadli. „Každá iná firma nikomu nepožičia peniaze na kúpu bytu alebo na rozbehnutie firmy.)“ Banka je len sprostredkovateľom pôžičiek, skoro žiadne vlastné prostriedky nemá. Pokým u istej časti ľudí budú peniaze prebývať a iní tie peniaze budú potrebovať, trh bude tlačiť na vytvorenie nových bánk (resp. možno aj iných nových inštitúcií). Možno už takých, ktoré si budú dávať väčší pozor a ktoré nebudeme musieť zachraňovať.

Európski lídri nepriniesli riešenie dlhovej krízy!

Európski lídri rekapitalizáciou bánk nič nevyriešili… Len vymysleli spôsob ako dočasne uchlácholiť finančné trhy bez toho, aby hocikto zbankrotoval.

U bánk vyrokovali odpísanie 50 % dlhov Grécka. Zároveň však oznámili, že banky, ktoré sa dostanú do problémov (hlavne tým odpísaním dlhov a zvýšením svojho základného kapitálu) môžu požiadať o pomoc z eurozóny. Zmienka o tom, že by tento problém mali banky predovšetkým riešiť na vlastnú päsť, sú v podstate smiešne. Ak by tomu ktokoľvek veril, nedali by im možnosť použiť prostriedky z eurovalu.

Ako horúci zemiak sa presunuli dlhy Grécka na banky a z bánk sa presunú na úroveň štátov. Dlhy tu teda naďalej sú, odpísané neboli. Finančným trhom to skôr či neskôr dôjde a do roka môžeme tento problém riešiť znova. To už ale kvôli úrokom a ešte väčšej nedôvere v EÚ bude oveľa väčší prúser.

Komentáre

You must be logged in to post a comment.